Demirdöküm Kombi Petek Isınmıyor

Demirdöküm kombi petek ısınmıyor diyorsanız neleri kontrol etmeniz gerektiğini ve teknik servis randevusu için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Demirdöküm Kombi Petek Isınmıyor

Demirdöküm Kombi Petek Isınmıyor

Demirdöküm kombi petek ısıtmıyor ise bunu sebebi çok çeşitli durumlar olabilir. Öncelikle kombinizin bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Kombinizin bakımını yaptırmadıysanız ya da birkaç ay kombi bakımını aksattıysanız peteklerde ısınma sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken hemen bir teknik servis hizmeti almaktır.

Demirdöküm kombi bakım hizmeti için Ankara ve tüm Türkiye'de 444 28 46 numaralı kurumsal hattımız üzerinden ekiplerimizi çağırabilirsiniz. Kombi bakımı sırasında petekleriniz ve kombiniz detaylı olarak incelenir. Daha sonra mevcut arızalar yapılarak sistem size çalışır halde ekiplerimiz tarafından teslim edilir.

Demirdöküm kombi petek ısınmama sorunları çok farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkmış olabilir. Öncelikle servis çağırmadan yapabileceğiniz bazı işlemler de bulunabilir.

Demirdöküm Kombi  Neden Isıtmaz_

Demirdöküm Kombi Petek Neden Isıtmaz?

  • Demirdöküm kombi petek ısınmıyor diyorsanız bu durumun nedeni peteklerde hava olması olabilir. Hava olan peteklerde öncelikle ısınma gerçekleşebilmesi adına havanın alınması gerekir. Petek havalarını sizler de çok pratik bir şekilde alabilirsiniz.
  • Kombinin petekleri ısıtma sistemi öncelikle peteklere ısıttığı suyu yollamasıdır. Uzun yıllar kullanıma bağlı olarak peteklerde partikül oluşmaya başlar. Partiküller zamanla tortuya dönüşebilir. Bu durumda petek temizliği yapılmalıdır. Petek temizliği yapılmadan kombi çalışsa da petekler ısınmaz. Petek temizliği için de ekiplerimizi çağırabilirsiniz.
  • Demirdöküm kombi ısıtmama sorunları öncelikle petek vanalarının kapanmasına bağlı olabilir.  Peteklerinizin alt ve üst kısımlarında vanalar olur. Bu vanalardan biri kapalı olsa dahi petekte ısınma olmaz. Bu yüzden petek vanalarını kontrol etmelisiniz.
  • Durumu çözemezseniz Demirdöküm kombi petek temizleme hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Demirdöküm Kombi Petek Isıtmazsa Hangi Parça Arızalı Olur_

Demirdöküm Kombi Petek Isıtmazsa Hangi Parça Arızalı Olur?

Demirdöküm kombi yanıyor petek ısınmıyor diyorsanız bu durumda bazı parçalarda da arıza olabilir. Demirdöküm kombilerde peteklerin ısınmaması şu parçalardaki arızalara bağlı olabilir;

  • Kombinin ısıttığı suyun peteklerde dolanması için sirkülasyon pompası görev alır. Bu pompa hayatını tamamlarsa değişim ya da tamir gerekir. Bu durumda ekiplerimiz orijinal parça değişimi yapaktadır.
  • Kombinin ısıttığı su imbisat tankı tarafından peteklere itilir. Oval şekle sahip bu tank sayesinde peteklere su gider. Ancak tankın zaman içinde işlevini kaybetmesine balı olarak özellikle arkadaki petekler ısıtma görevini yerine getiremez. Bu durumda mevcut peteklerin çalışması adına imbisat tankı değiştirilmelidir.

Demirdöküm Kombi Petek Isıtma sorunu

Kombi Filtresinden Dolayı Petekler Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Demirdöküm kombilerin alt tarafından kombi filtresi yer alır. Filtre dönüş suyunun kombiye yabancı maddeleri getirmesini engeller.  Bu sayede kombi arıza yapmaz. Kombi filtresi bir süre kontrol edilmediğinde suyun kombiye girdiği bölümde giriş kısmı tıkanmaktadır. Bu durum su dolaşımını durdurur. Daha sonra kombi  çalışıyor petekler ısınmıyor sanılır.

Bu durumda kombi filtresi çıkarıldıktan sonra temizlenmelidir. Kombi filtresi çıkarıldığında dışarı çıkan su olacaktır. Bu yüzden öncesinde kalorifer tesisatında yer alan su boşaltılarak işlem yapılmalıdır. Kendiniz yapacaksanız su tahliye musluğu üzerinden ya da peteklerin altındaki pürjör vanasından su boşaltma işlemi yapılabilir.

Doğalgazdan Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Kombi Basıncından Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Demirdöküm kombilerin temel görevi kalorifer sisteminde yer alan suyu ısıtarak peteklere iletmektir. Kombi açık olduğu zaman diliminde bir arıza yoksa bu dönüşüm devam eder. Kalorifer sistemi içinde yer alan suyun basıncı belirli bir seviye altına inmemelidir. Bu durumda kombi pompası fazla enerji harcamaya başlar.

Demirdöküm kombilerde kombi pompasının gereksiz çalışması adına üretim sürecinde güvenlik önlemi alınmıştır. Belirli bir basıncın altına düşmesi durumunda kombi çalışmamaya başlar. Bu tüm Demirdöküm kombi modelleri için standart bir güvenlik önlemidir.

Kombi çalıştığı halde petekler ısınmıyor diyorsanız kombi basıncını da incelemelisiniz. Kombi basıncı düştüyse su takviye vanasından su ekleyerek basıncı 1.5 bar üzerine çıkarabilirsiniz. Bu durumda kombiniz sorunsuz olarak çalışmaya başlayacaktır.

Kombi Basıncından Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Doğalgazdan Dolayı Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Kombiler doğalgaz ve elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Elektrik ve doğalgaz bileşenlerinden biri olmadığında kombiler çalışmaz. Elektrik sorunu varsa kombilerde gösterge paneli kapanacaktır. Doğalgaz enerjisi yoksa gösterge panelini kontrol etmezseniz kombi çalışıyor sanılabilir.

Doğalgaz olmaması durumunda Demirdöküm kombi petek ısınmıyor  olacaktır. Bu durumda gösterge panelinde bir uyarı verilir. Doğalgaz vanasını kontrol etmelisiniz. Vanada  bir arıza varsa kombi çalışmayacaktır.

Doğalgaz vanasını hem dış kapıdan hem de kombinin yanındaki vanadan açmalısınız. Tüm uğraşlarınıza rağmen petekler ısınmıyorsa hemen 444 28 46 kurumsal hattımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 


  TIKLA ARA 444 2 846   Whatsapp Mesaj
Diğer Makaleler

İletişim

Demirdöküm Servisi ile ilgili bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz